top of page

Gazoz çocukken kahkahamız,

ihtiyarken hatıramız,

ne mutlu ki bizim de işimiz...

HAKKIMIZDA

Kaybolmuş değerlerin köklerinde onları tekrar yeşertebilme, 

bugünün dünyasıyla harmanlama hayali harikulade.

Beyoğlu Gazozu da böyle güzel bir hayalin sadece küçük ve naçizane bir parçası. 

 

Biz, Türk gazoz tarihinin başlangıç noktası olan Beyoğlu'nda dimdik duran Galata Kulesi'ni, şişemizin ilham kaynağı olarak alıp yola çıktık...

Gazoz çocukken kahkahamız, ihtiyarken hatıramız, ne mutlu ki bizim de işimiz. 

galatasise.png

AVRUPA'DAN

TASARIM ÖDÜLÜ

reddot.png

Beyoğlu Gazozu’nun Galata Kulesi’nden esinlenerek tasarladığı cam şişe ambalajına, 27 Ekim’de Berlin’de düzenlenen Avrupa Red Dot Communication Design 2017’de “Ambalaj Tasarımı” kategorisinde ödül geldi.

 

Tasarım dünyasının en prestijli ödülü kabul edilen Red Dot’ta bu yıl 50 ülkeden toplam 8000 yeni tasarım yarıştı. “Ambalaj Tasarımı” kategorisinde ödül alan Beyoğlu Gazozu Türkiye’yi tasarım konusunda gururlandırdı.

TÜRKİYE'DE

GAZOZUN TARİHİ

(Kaynak: #Tarih dergisi; Gastro Tarih)

gazoztarihigalatakulesi.png

19. yüzyıl sonlarında, Sultan II. Abdülhamid döneminde bazı gayrimüslimlerin İstanbul'da gazozhane açtıkları bilinmektedir. İlk gazoz fabrikası 1890'da Beyoğlu'nda, İşadamı Aleksandr Mısırlıoğlu ve ortakları Ligor Bazlamacıoğlu ile Leon Şor tarafından kuruldu. Mısırlıoğlu gazozunu kısa sürede başka gazozlar takip etti. İlk yıllarda gazoz üretimi ilkel yöntemlerle yapılmaktaydı. Şeker şurubu keçe bir torbaya maşrapa ile aktarılarak süzülüyor, cezveyle şişelere dolduruluyor, sonrasında şişeyle, sifonla veya el arabalarında bardakla satılıyordu.

 

1960'lı yıllarda bine yakın yerel gazoz markası olduğu söyleniyor. Gazozhane cenneti olan Beyoğlu'nda başlayıp kısa süre sonra Anadolu'ya yayılan ve her şehrin kendine özgü tatlarıyla üretilen gazoz markaları, 1964 yılında iki yabancı kola markasının pazara girmesiyle, gazoz imalatçılarının önemli bir kısmını oluşturan gayrimüslimlerin göç etmesiyle, yavaş yavaş azalarak anılarda kaldı. Son yıllarda gazoz ve meyveli içecekler nostaljik bir değer kazanarak yavaş yavaş geri dönmeye başladılar.  ​

yasasinbeyoglu.png
bottom of page